Κέρδισε και τον Κατσάνοφ ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε εξαιρετική εμφάνιση, δεν άφησε πολλά περιθώρια στον επικίνδυνο Κάρεν Κατσάνοφ και χωρίς να χάσει σετ, προκρίθηκε στους “16” καλύτερους του φετινού Shanghai Rolex Masters, στην Κίνα…

366 ημέρες μετά την παρθενική του νίκη σε ΑΤΡ τουρνουά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε μια από τις μεγαλύτερες νίκες του τους τελευταίους μήνες, αποκλείοντας τον Ρώσο Κατσάνοφ, Νο27 στον κόσμο αυτήν την στιγμή, από την φάση των “32” του Shanghai Masters μετά από σπουδαίο ματς.

Πέρασε κάτι περισσότερο από ένας χρόνος, από τότε που ως qualifier ο Στέφ, είχε κερδίσει στον 1ο γύρο του Shanghai Masters τον Κάρεν Κατσάνοφ και είχε πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη σε επίπεδο ΑΤΡ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πραγματοποίησε σήμερα την καλύτερή του εμφάνιση εδώ και αρκετό καιρό, ερχόμενος με κεκτημένη ταχύτητα από την δύσκολη επικράτησή του επί του Γκαέλ Μονφίς στον 1ο γύρο, και προκρίθηκε δίκαια στους “16” του θεσμού.

Μπορεί να ξεκίνησε άσχημα την αναμέτρηση, βρισκόμενος από νωρίς πίσω με μπρέικ, όμως είχε τις απαντήσεις που χρειαζόταν, δεν έχασε την συγκέντρωσή του ποτέ, και πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση, που πιθανότατα θα παίξει πολύ σημαντικό ρόλο στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί στα ATP Finals του Λονδίνου φέτος.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα τεθεί αντιμέτωπος με έναν εκ των Κέβιν Άντερσον, Νο7 του ταμπλό, και Μίχαηλ Κουκούσκιν, με φόντο την θέση του στα προημιτελικά του προτελευταίου Masters της σεζόν.

Μετά από 1 ώρα και 46 λεπτά, το Νο15 στην παγκόσμια κατάταξη αυτή την στιγμή επιβλήθηκε, αφού έσωσε τρία σετ πόιντς του αντιπάλου του στο 2ο σετ, με 6-4, 7-6(8), δείχνοντας απαράμιλλο πάθος για τη νίκη και τρομερή θέληση για να την κατακτήσει.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Στεφ δεν ξεκίνησε όπως θα έπρεπε και έμεινε πίσω με μπρέικ από πολύ νωρίς (1-2), με τον Ρώσο να δείχνει πιο έτοιμος για την νίκη.

Πριν καλά καλά καταλάβει τι συνέβη όμως, ο Κατσάνοφ απόλεσε το προβάδισμά του από τον ανεβασμένο Τσιτσιπά, που κερδίζοντας τέσσερα σερί γκέιμς, μετέτρεψε το 2-4 σε 6-4, κάνοντας το 1-0!

Κατακόρυφη άνοδος στην απόδοση του 20χρονου, πολλά ανεβάσματα στο φιλέ, σε συνδυασμό με τα καλά σερβίς και ιδού, η ανατροπή ήταν θέμα χρόνου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής εκμεταλλεύτηκε 2/4 ευκαιρίες για μπρέικ που δημιούργησε, κι αφού πρώτα επέστρεψε από το 0-40 στο σερβίς του (4-4), τέλειωσε το εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης στο δεύτερο σετ πόιντ του, στο σερβίς του Ρώσου.

Το δεύτερο σετ ήταν εντελώς διαφορετικό, οι δυο τενίστες ήταν πιο προσεκτικοί σερβίροντας και δεν άφησαν να δημιουργηθεί ούτε ένα(!) μπρέικ πόιντ.

Με συνοπτικές διαδικασίες λοιπόν, οδηγήθηκαν στο πολύ κρίσιμο τάι μπρέικ στο 6-6.

Εκεί, μίλησε ο πιο ψύχραιμος, ο πιο τολμηρός. Κι αυτός δεν ήταν άλλος από τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Αν και δέχθηκε πρώτος μίνι μπρέικ (4-5) μετά από τρομερό αβίαστο λάθος με το φόρχαντ του, δεν πτοήθηκε.

Ο Κατσάνοφ μπορεί να σέρβιρε εξαιρετικά καθ’ όλη την διάρκεια του δευτέρου σετ, όμως δεν ήταν όσο συγκεντρωμένος όσο έπρεπε για να κάνει το 1-1.

Σώζοντας δυο συνεχόμενα σετ πόιντς, το ένα εκ των οποίων με φοβερό τρόπο ανεβαίνοντας στο φιλέ, και το άλλο με εξαιρετικό σερβίς, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 6-6.

Λίγες στιγμές αργότερα δημιούργησε και το πρώτο του ματς πόιντ (7-6), το οποίο όμως έσβησε ο Κατσάνοφ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, το Νο27 του κόσμου προηγήθηκε με 7-8 και είχε ακόμη ένα, τρίτο συνολικά σετ πόιντ στην κατοχή του.

Ούτε τώρα όμως, ο Στέφανος λύγισε. Βγάζοντας τρομερή ενέργεια στο court και πίστη για την ανατροπή και την straight sets νίκη, κέρδισε τρεις(!) σερί πόντους και “καθάρισε” τον Κατσάνοφ.

Άξιο αναφοράς, το ότι οι δυο αθλητές έκοψαν το καρπούζι στη μέση, στους κερδισμένους πόντους, μιας και στους 148 που παίχτηκαν, κατέκτησαν από 74!

Από αυτό το στατιστικό, φαίνεται πόσο πιο ψύχραιμος ήταν ο Στέφανος, ο οποίος κατάφερε να τελειώσει ένα τόσο απαιτητικό ματς στα δυο σετ.