Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ

Η Νέα Ιωνία επικράτησε με 22-14 του ΠΑΟΚ και με 3-1 νίκες κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας έφτασε στον πέμπτο σερί τίτλο του πρωταθλήματος έχοντας μειονέκτημα έδρας. Αυτό είναι το δεύτερο σερί νταμπλ για τη Νέα Ιωνία καθώς είχε προηγηθεί η κατάκτηση του κυπέλλου στο final four της Κοζάνης.

Σπουδαίους τελικούς προσέφεραν οι δύο ομάδες. Οι γηπεδούχες κατάφεραν να κρατήσουν την έδρα τους μετά το break που έκαναν το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη.

Κορυφαία για τη Νέα Ιωνία η τερματοφύλακας Μάγδα Κεπεσίδου και η Ντανίλοβιτς. Η νεαρή κίπερ προσπάθησε μάλιστα να σκοράρει στο τέλος του αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε.

Για τον ΠΑΟΚ φάνηκε αρκετά στο τάραφλεξ η απουσία της Προκοπίδου που είχε αποβληθεί με κόκκινη κάρτα στο προηγούμενο παιχνίδι. Η ομάδα της Αθήνας μετά το αρχικό 4-4 κατάφεραν να ξεφύγει με 9-4 μετά από τέρματα των Ντανίλοβιτς, Ζυγούρα και Μίλατσιτς. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η Πάπα διαμόρφωσε το 10-5 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε την ευκαιρία στη Νέα Ιωνία να πάρει ακόμη μεγαλύτερη διαφορά. Με Πάπα, Χατζηπαρασίδου και Ντανίλοβις η γηπεδούχος ομάδα έφτασε στο 18-10 στο 47ο λεπτό του αγώνα. Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.