Μεγάλη πρόκριση-νίκη για τη Σάκκαρη

του Δημήτρη Χαλιάπα

Σπουδαία εμφάνιση και μεγάλη νίκη-πρόκριση για την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια και Νο42 στον κόσμο, Μαρία Σάκκαρη.

Η 22χρονη Ελληνίδα δεν φοβήθηκε ούτε στο παραμικρό την Καρολίνα Πλίσκοβα και με μια μεγαλειώδη ανατροπή την απέκλεισε από το πολύ σημαντικό χωμάτινο τουρνουά της Ρώμης, Internazionali BNL D’ Italia, από τον 2ο μόλις γύρο της διοργάνωσης.

Η Μαρία, ήταν εξαιρετική καθ΄όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα και αφήνοντας πίσω το “μουδιασμένο” ξεκίνημά της, έπαιξε ένα από τα καλύτερα ματς της καριέρας της στο χώμα, αν όχι το καλύτερο, κερδίζοντας την Τσέχα Νο6 του ταμπλό στην Ρώμη, στα τρία σετ.

Μπορεί να χρειάστηκε 2 ώρες και 23 λεπτά μεγάλης μάχης, όμως τελικά η Μαρία θριάμβευσε απέναντι στην 27χρονη αντίπαλό της με 3-6, 6-3, 7-5 και σφράγισε έτσι την πρόκρισή της για τον 3ο γύρο του θεσμού. Εκεί, η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την νικήτρια του αγώνα της Αντζέλικα Κέρμπερ με την Ιρίνα Καμέλια Μπέγκου.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε κάπως φοβισμένα τον αγώνα, μη μπορώντας να επιβάλλει τον ρυθμό της και αναγκαζόμενη να ακολουθήσει την Καρολίνα Πλίσκοβα στα ράλι, μοιραία έμεινε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με μπρέικ.

Η Τσέχα έδειχνε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση και προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 0-3, ελέγχοντας απόλυτα την κατάσταση στο σερβίς της και όντας αποτελεσματική παράλληλα στο σερβίς της Μαρίας, με 1/2 μπρέικ πόιντς.

Η Πλίσκοβα έφτασε να προηγείται μέχρι και με 1-5 και να σερβίρει για την κατάκτηση του πρώτου σετ της αναμέτρησης. Κάπου εκεί, η Μαρία Σάκκαρη ανέβασε στροφές, έγινε πιο επιθετική, βρήκε τα πατήματά της μέσα στο court και απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά την Καρολίνα Πλίσκοβα.

Σώζοντας δυο σετ πόιντς στο 1-5, η Σάκκαρη “έσπασε” για πρώτη φορά το σερβίς της Πλίσκοβα και της έδειξε πως δεν σκοπεύει να πετάξει λευκή πετσέτα σήμερα. Η Μαρία είχε την ευκαιρία, αφού πρώτα μείωσε σε 3-5, να φέρει το ματς on serve αλλά αφού απόλεσε τρεις ευκαιρίες για μπρέικ στο σερβίς της Τσέχας όταν η δεύτερη σέρβιρε για το 0-1 εκ νέου, έχασε τελικά την μάχη και έμεινε πίσω στο σκορ με 3-6.

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα, όμως, ήταν διαφορετικά. Η Σάκκαρη όχι μόνο δεν έριξε τον ρυθμό της, ο οποίος είχε ανέβει κατακόρυφα από τα μέσα του πρώτου σετ κι έπειτα, αλλά τον ανέβασε κι άλλο και έφτασε να προηγείται με 3-0 πολύ νωρίς στο δεύτερο σετ.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια αν και απόλεσε τα επόμενα τρία γκέιμς μετά από μια αντεπίθεση της Τσέχας η οποία ισοφάρισε σε 3-3, δεν πτοήθηκε. Παίζοντας κάποιους εξαιρετικούς πόντους και πιστεύοντας συνέχεια στην ισοφάριση, η Σάκκαρη πήρε ξανά προβάδισμα με μπρέικ(5-3).

Μετά από 40 λεπτά αγώνα, η Μαρία σέρβιρε για το 1-1 και δεν θα μπορούσε να κάνει λάθος, μιας και είχε το μομέντουμ με το μέρος της και έλεγχε σε εκείνο το σημείο τον αγώνα. Χάνοντας μόλις έναν πόντο, κι αυτός από δικό της double fault, η Σάκκαρη κράτησε το σερβίς της άνετα, έκανε το 6-3 και έστειλε το ματς σε dedider.