Έμεινε από δυνάμεις ο Ηρακλής (pics – video)

Δεν κατάφερε η ομάδα του Ηρακλή να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος καθώς γνώρισε την ήττα στο Ιβανώφειο από τα Τρίκαλα με σκορ 66-78. Η ομάδα του Στέφανου Πέρκου μέχρι το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι από τη γραμμή των 6.75 με αποτέλεσμα η διαφορά να αρχίσει να ανοίγει υπέρ τους. Από εκεί και πέρα αν και προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι οι Θεσσαλοί ήταν ανώτεροι μέσα στο παρκέ παίρνοντας εκείνοι από τη μεριά τους το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 37-43, 51-64, 66-78.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Ντι Νούνο 8 (1), Σταματόγιαννης 1, Κοντόπουλος, Ταραμάς, Μουρατίδης 6 (1), Αποστολίδης Γ. 14 (3), Γκιουλέκας 7 (1), Καραγκιολίδης 3 (1), Κοθράς 5 (1), Αποστολίδης Απ. 3 (1), Μπένας 11, Δέσπος 8.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Τιγκ 13, Σόκο 8, Τσιλούλης 9 (3), Τσιάρας 13 (3), Κόνγκερ 12 (2), Κουκουλάς, Ρόμπινσον 14 (3), Καλογιαννίδης 9 (1).

ira 3

Πριν την έναρξη του αγώνα θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην προέδρου της ομάδας ποδοσφαίρου, Θόδωρου Παπαδόπουλου.