Με ανατροπή ο Ηρακλής στο ντέρμπι κορυφής!

Ο Ηρακλής αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς στον αγώνα κόντρα στον Άρη Παλαιοχωρίου, κατάφερε και γύρισε »τούμπα» την αναμέτρηση με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Ρόβα, ο οποίος πέτυχε δυο γκολ. Η ομάδα του Σάκη Αναστασιάδη έδειξε χαρακτήρα, δεν πτοήθηκε από το προβάδισμα του Άρη στο Καυτανζόγλειο και πήρε τη νίκη με 3-1.

Ο Κοττάκης έκανε το 0-1 για την ομάδα της Χαλκιδικής στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως ο Ηρακλής είχε τις απαντήσεις. Ο Βασίλης Ρόβας ισοφάρισε εννιά λεπτά αργότερα και έφερε στα ίσια τον αγώνα. Πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο οι »κυανόλευκοι» πήραν το προβάδισμα με τον Πτηνόπουλο στο 35ο λεπτό να κάνει το 2-1, ενώ πέντε λεπτά πριν ο Άρης Παλαιοχωρίου είχε μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παλαβράκη.

Έχοντας ήδη το προβάδισμα με 2-1 και έχοντας παράλληλα αριθμητικό πλεονέκτημα, ο »Γηραιός» έψαξε στο δεύτερο ημίχρονο την επίτευξη ενός τρίτου γκολ το οποίο θα του έδινε ουσιαστικά την νίκη. Ο Βασίλης Ρόβας στο 72ο λεπτό έκανε το 3-1 και »καθάρισε» το ματς, με το Παλαιοχώρι να έχει μείνει με εννιά παίκτες μετά από αποβολή του Καρλόπουλου στο 66′.

Ο Ηρακλής με τη νίκη του έφτασε τους 26 βαθμούς και βρίσκεται μόλις δυο πίσω από τον πρωτοπόρο Άρη Παλαιοχωρίου, ο οποίος έχει 28. Οι »κιτρινόμαυροι» πάντως δεν έχουν κάνει το ρεπό τους στον πρώτο γύρο.