Αυτό είναι το μυστικό του Άρη (vid)

Αν υπάρχει μια σημαντική διαφορά του Άρη σε σχέση με την περσινή αγωνιστική περίοδο είναι ο τρόπος με τον οποίο κυνηγάει τα αποτελέσματα μέχρι το τελευταίο λεπτό των παιχνιδιών. Η δίψα αυτή των παικτών του , η θέληση για διάκριση, είναι αυτή που τον διατηρεί μέχρι στιγμής στη πρώτη θέση της βαθμολογίας, με σημαντική διαφορά, μάλιστα, από την δεύτερη και την τρίτη θέση. Τύχη θα πείτε; Σύμπτωση; Περισσότερο ικανότητα, γιατί σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση και η λαϊκή αυτή ρήση ταιριάζει γάντι στον Δημήτρη Σπανό και τους παίκτες του. Όχι μία, όχι δύο, αλλά τέσσερις φορές σε αυτές τις πρώτες 16 αγωνιστικές, ο Άρης κέρδισε παιχνίδια πετυχαίνοντας γκολ μετά το 85ο λεπτό. Αυτό το στοιχείο, μάλιστα, ίσως είναι το μυστικό του, αυτό είναι που τον έχει κάνει πρώτο φαβορί για την άνοδο.

2η αγωνιστική Τρίκαλα – Άρης 0-1

Από την δεύτερη αγωνιστική, ακόμα, ο Άρης θέλησε να δείξει στους οπαδούς του ότι φέτος δεν αστειεύεται, αλλά και ότι θα τους βγάλει το …λάδι μέχρι να κερδίσει τα περισσότερα παιχνίδια. Πήρε, πάντως,σπουδαίο διπλό με μια γκολάρα του Μπάμπη Παυλίδη στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης. Απολαύστε το:

4η αγωνιστική Εργοτέλης – Άρης 2-3

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι στην Κρήτη ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο , από τον Εργοτέλη του Τάκη Γκώνια. Δεν είχε, πει, όμως, την τελευταία του λέξη. Η είσοδος του Ντούνη και η κατακόρυφη άνοδος της απόδοσης του Πλατέλλα, επέτρεψαν στην ομάδα του Δημήτρη Σπανού να παίξει σαν την γάτα με το ποντίκι τον αντίπαλο της. Το σκορ ήταν 2-2 μέχρι το 88ο λεπτό (με τα γκολ των Ντούνη και Διαμαντόπουλου),όταν και ο Πλατέλλας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διατήρησε τον Άρη στην κορυφή. Θυμηθείτε (με δική σας ευθύνη) αυτό το παιχνίδι:

14η αγωνιστική Βέροια – Άρης 0-1

Ένα παιχνίδι που εκτός από τους παίκτες των γηπεδούχων ο Άρης είχε να αντιμετωπίσει και τα τραγικά λάθη της διαιτησίας, το έκανε θρίλερ ως το τέλος. Κλασσικές ευκαιρίες χαμένες από τους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σπανού και τον διαιτητή Κιοτζένη να δίνει το ένα από τα τρία πέναλτι που είχαν γίνει υπέρ των φιλοξενουμένων. Η αγωνία, όμως, δεν είχε τελειώσει ούτε στο 89΄, καθώς ο τερματοφύλακας της Βέροιας απέκρουσε αρχικά το πέναλτι του Διαμαντόπουλου και χρειάστηκε η ψυχραιμία του Πασά, που πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

16η αγωνιστική Πανσερραϊκός – Άρης 1-3

Στο συγκεκριμένο γήπεδο φυσικά και δεν θα μπορούσε να ο Άρης να περάσει ένα …ήσυχο απόγευμα. Το γκολ του Σόουζα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Δημήτρη Σπανού, η απάντηση , όμως, ήρθε από τον Πανσερραϊκό σε ένα κομβικό χρονικά σημείο του αγώνα. Ο Άρης, όμως, έδειξε ¨μέταλλο” και κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, ξορκίζοντας παράλληλα την κακή παράδοση στις Σέρρες. Στο 89ο λεπτό ο Διαμαντόπουλος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζανακάκης διαμόρφωσε το τελικό 1-3.